Zaplatí za ukládání uhlíku do půdy

V minulém roce společnost Corteva Agriscience spustila v USA projekt Corteva Carbon Initiative, který zemědělcům umožňuje získávat uhlíkové kredity a platby za ně. Nyní oznámila jeho rozšíření o 17 nových států v USA a dvě plodiny. Společnost Corteva Agriscience v tiskové zprávě uvádí, že hlavním cílem iniciativy zůstává pomáhat zemědělcům jednoduše a za spravedlivou cenu produkovat vysoce kvalitní uhlíkové kredity. Zemědělci získávají kredity za to, že zavedou některé agronomické postupy, jako je třeba redukované zpracování půdy, pěstování meziplodin nebo zvýší efektivitu hnojení dusíkem.

Zemědělec má přitom podle informací zveřejněných k projektu poměrně velkou volnost, jak jednotlivé body splnit. Může zasít nové plochy meziplodin, případně prodloužit období jejich růstu dřívějším zasetím nebo pozdějším termínem likvidace. Co se týče redukce zpracování půdy, může snížit počet přejezdů, odložit zpracování z podzimu na jaro (o více než 90 dnů) nebo snížit intenzitu využitím jiného stroje. V oblasti hnojení dusíkem lze snížit dávku alespoň o 5 %, vhodně změnit způsob aplikace, nahradit alespoň 50 % aplikovaného dusíku organickým (bez zvýšení celkové dávky). Zemědělec může také přidat stabilizátor nebo inhibitor k alespoň 50 % celkového aplikovaného N nebo přesunout hnojení dusíkem z podzimu blíže k termínu setí/sázení či přímo k němu. Poslední možností je zvýšení biodiverzity, jež zahrnuje například přidání leguminóz do směsí krycích plodin, která je neobsahují, případně přidání další tržní plodiny (pšenice) do rotace kukuřice-soja.

Jeden uhlíkový kredit zemědělec získá tak, že ušetří nebo uloží do půdy (v organické hmotě) jednu tunu oxidu uhličitého na rok. Kredity jsou poté prodávány zájemcům přes síť společnosti Indigo s garantovanou cenou 15 dolarů za kus, předpokládá se až 30 dolarů v závislosti na poptávce. Kredity koupí společnosti, které chtějí snížit svoji uhlíkovou stopu, Corteva získané peníze vyplatí farmářům.*

Další podrobnosti přináší týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *